16 Mart 2019 Cumartesi

My Greatest Adventure #80-85 (Doom Patrol)

The Doom Patrol takımı, ilk kez My Greatest Adventure'ın Haziran 1963-Şubat 1964 arası çıkan 5 sayısında boy gösterir. Karakterlerin geçmişi, özel güçlerini elde edişleri, süper kahraman isimlerini nasıl aldıkları anlatılır. Diğer süper kahramanların aksine, özel güçlerini freak bulup bundan utanmakta ve kendi isimleri yerine süper kahraman isimleriyle anılmaktan rahatsız olmaktadırlar. Yavaş yavaş freak yanlarını birleştirince çok kuvvetli olduklarını fark eder ve onları tuhaf yapan özellikleriyle barışmaya, yeni kimliklerine alışmaya başlarlar. Bu arada karakterler arasında çeşitli aşk üçgenleri oluşur. Tek kadın karakter olan Rita etrafında çeşitli kıskançlık ve rekabetler kendini gösterir. Hikayenin en keyifli anları genelde bu rekabet anlarıdır. Müthiş kötü karakterler, düşmanlar tasarlanır. Her yeni düşmanla birlikte, karakterlerin güçlerinin limiti sınanır. Limitlerinin sonuna ulaştıklarında, ekip arkadaşları devreye girerek zorda kalan arkadaşlarını kurtarmaktadır. Chief ve freak'ler, Rıza Baba ve ekibi misali her sayıyı birbirlerine kenetlenerek sonlandırırlar. Kimi sayılarda dünya savaşına ve "düşman" Nazi'lere yapılan göndermeler, sayıların güzelliğine güzellik katar.

#80 - Haziran 1963
Birlikte çözdükleri ilk ciddi vakada, kötü adam General Immortus ile karşı karşıya gelirler. Dünya dışından bir uzay gemisiyle birlikte, herhangi bir maddeyi atom enerjisine dönüştüren bir makine gelir. Bu makine insanoğlu için hem sonsuz bir enerji kaynağı hem de gezegenleri yok edebilecek düzeyde güçlü bir silahtır. Chief, bu silahın kötü adam General Immortus'un eline geçmesini engellemek için ekibi seferber eder. Birlikte olay yerine gidip uzay gemisini etkisiz hale getirirler. General Immortus uzay gemisinin içinde mahsur kalır, aracı havalandırır, havadayken patladığını görürüz. Bu ilk "başarıları" ile birlikte ekip ruhları artık tamamen oluşmuştur.

#81 - Ağustos 1963
Bu beşi arasında en keyifli sayıdır. Doom Patrol üyeleri, basının radarına takılır. Halk onlara Elasti-Woman, The Negative Man, Automaton isimlerini takar. Askeri bir denizaltı aracı, pervanesi bozulduğu için okyanusun dibinde mahsur kalır. Ekibimiz durumu çözerler. Tam eve dönecekleri anda karşılarına bir deniz canavarı çıkar. Yalnız burada bir tuhaflık vardır. Robotman canavarı göremez. İkinci görev çağrısı gelir. Ekibimiz Kanada'ya gidip karda mahsur kalan insanları kurtarır. Yine eve dönecekken bu kez bir kar canavarı karşılarına çıkar. Robotman yine göremez. Karargaha dönerler, televizyonda canavarlarla ilgili bir röportaj çıkar, hepsi birden konuşmacıya kulak kesilir. Dr. Janus ismindeki ilk kez gördüğümüz karakter, deniz ve kar canavarıyla ilgili teorisini açıklar. Dr. Janus'a göre, bundan 15 sene önce dünyaya düşen bir göktaşıyla birlikte, insanlar garip yaşam formları gözlemlediklerini raporlamaya başlar. O olayla birlikte bir boyut açılmış, o boyuttan yaratıklar dünyaya doluşmuştur. Kahramanlarımız birbirlerine dönüp bu söylentileri hatırladıklarını söylediklerinde Robotman yine öfkelenir, çünkü o bunları hatırlamamaktadır. Bu üç tuhaf olayı birleştirince Chief'in zihninde bir ampul yanar. Belki de sorun Robotman'de değil, yaşayan diğer tüm 6 milyar insandadır? Belki de tuhaf olan Robotman'in birkaç spesifik olayı görememesi değil, 6 milyar insanın var olmayan bir şeyleri görmesidir? İşlerin ilginçleşmeye başladığı bu noktada, Dr. Janus'ın asıl kimliğini öğreniriz. Dr. Janus, eski bir Nazi propagandacısı, iğrenç ve korkunç adam Josef Kreutz'un ta kendisidir. Savaşı kaybedince kaçmış, kaçarken müthiş bir icadı yanında götürmüştür. Elindeki süper makineyle radyo mesajlar yayıp tüm insanlığı olmayan şeylere inandırabilmektedir. Yıllar önce düşen göktaşıyla birlikte, insanları başka bir boyuttan gelen yaratıklara inandıran kendisidir, ayrıca kahramanlarımızın karşısına çıkan canavarlar da onun eseridir. Nihai amacı, dünyayı ele geçirmeye gelen istilacılara insanları inandırmak ve onların gözü önünde sözde istilacıları alt ederek dünya lideri olmaktır. Amacını önceden anlayan ekibimiz istilanın gerçekleşeceği yere gelir, Dr. Janus'ın foyasını ortaya çıkarır ve dünyayı bir kez daha kötülerden korurlar. Robotman, beyninin çevresindeki çelik sayesinde radyo mesajlarından etkilenmeyen tek kişi olabilmiştir ve bu "öteki" hali sayesinde dünyayı kurtarır. Sayının sonunda Cliff artık garip özelliğini, başka bir deyişle Automaton kimliğini kabullenmiştir. Kendiyle barışık bir Automaton olarak hayatına devam edecektir.
 
#82 - Eylül 1963
Yayıncı Mr. Roy Jameson, Rita'ya içine gizli kamera ve mikrofon gizli birer çakmak verir. Bu sayede Chief'in yüzü ve sesi ilk kez açığa çıkar. Chief, kimin takıma ihanet ettiğini anlamak için ekipteki herkese geçmişiyle ilgili farklı hikayeler anlatır. Rita'ya anlattığı, kendisinin aslında bir uzaylı olduğunu söylediği hikaye, basına sızan hikaye olur.  Rita kendisinin bir ispiyoncu olmadığını kanıtlamaya çalışadursun, dünyaca ünlü finansçı Monsieur Duvoir, aşırı nüfuz sahibi Senator Dunham ve süper zeki bilimadamı Dr. Savatini hikayeye dahil olur. Chief'in uzaylı olduğunu öğrenince çok heyecanlanan bu üçlü, bir araya geldiklerinde yüzlerindeki insan maskesini çıkarıp yeşil iğrenç uzaylı suratlarını okura ifşa ederler. Bu üç tanınmış figür aslında kötü niyetli birer uzaylıdır. Amaçları Chief'i de yanlarına çekip dünyayı ele geçirmek ve gezegenlerine geri dönmektir. Chief zokayı yutmuş numarası yapar, dünyayı bu iğrenç uzaylılardan korumak için planını uygulamaya koyulur ve ekibini sahaya sürer. Güçlerini birleştirip cengaverce mücadele eden kahramanlarımız dünyayı kurtarıp kötüleri bir kez daha başarıyla alt eder.

#83 - Kasım 1963
Bir binanın tepesine çıkan eli silahlı adam, eğer istekleri yerine getirilmezse terastaki doğal gaz tankerine ateş edeceğini ve mahalleyi havaya uçuracağını söyler. Rita naylon iplik makarasıyla birlikte olay yerine sızar. Saldırganımızın silahının horoz kısmına girer ve horozu çekili tutar. Silahı etkisiz hale geldiğinde, diğer kahramanlarımız saldırgana müdahale edip olayı çözerler. Chief, Larry'nin Negative Man dışarıdayken 60 saniyeden daha uzun süre dayanıp dayanamayacağını test etmek ister. Negative Man test için gövdeden çıktığında talihsizlik yaşar ve kuvvetli bir radyo sinyaliyle çarpışarak patlamaya neden olur. Sonra kontrolü kaybedip şehri aydınlatan dev elektrik direklerine dalar ve başka bir patlamaya neden olur. Devlet görevlileri şehre daha fazla zarar vermemesi için Negative Man'in üzerine güçlü bir sinyal salarak onu yok etmeye çalışır. Chief ve ekibimiz olaylar karmakarışık hale geldiğinde müdahale ederler. Negative Man'i Chief'in icat ettiği funnel'a çekip kapana kıstırırlar ve Larry'nin bedenine geri sokarlar. Larry'nin hayatı son anda kurtulur.

#84 - Aralık 1963
Birinci sayıda öldü sandığımız azılı düşman General Immortus geri döner. Kaçış kapsülüne binip kaçarak geçen seferki patlamadan sağ kurtulmuştur. Zamanın kendisi kadar yaşlı olan bu adam, kendisini zengin eden elmasların 200 yıla kadar tükeneceğini bildiği için yeni kaynaklara açtır. Bunun için Hammurabi'den bile daha eski bir hükümdar olan Sumu-Abi'nin mezarındaki altınları ele geçirme planı yapar. Babylon taşının üç parçasını kaçırıp üzerinde yazan gizli mesajı çevirerek altınların tam yerini öğrenir. Robotman'i kaçırıp kurşunla kaplar, bedeninin beynine hükmetmesini sağlar, kendisi için çalıştırır. Negative Man ve Rita dostlarına yardım etmeye geldiklerinde, Immortus Robotman'in beynini patlatmak için elindeki düzeneğin düğmesine basar. Düğmeden çıkan kıvılcımla Negative Man yarışır, Negative Man kazanır, kabloyu koparır ve Robotman'i kurtarır. Immortus bir kez daha kaçar.

#85 - Şubat 1964
Rita'ya film teklifi gelir. Chief'in ısrarıyla kabul eder. Yönetmen Rita'yı oyuna getirip freak rolünü ona oynatınca Rita'nın tepesi atar ve seti terk eder. Chief bunu en başından beri bilmektedir, ama neden Rita'ya izin vermiştir? Yanıta ikinci bölümde ulaşırız: Onu tehlikeli bir görevden korumak için. 90 gün önce hükümet ve başka bir güç eş zamanlı olarak yer altında nükleer bomba patlatır. Chief iki patlamanın birleşim noktasından sinyaller alır.  Bu sinyaller orada yaşayan bir canlı olduğunu gösterir. Karargahın laboratuvarındaki gelişmiş sondaj aracıyla, Larry ve Cliff'i de yanına alıp evrenin merkezine inerler. En dibe yaklaştıklarında iki tane kırmızı yer altı canavarı belirir. Mücadele güçleri zayıfladığı anda Rita belirip onlara yardım eder, Chief'in kendisini tehlikeden uzak tutmaya çalıştığını anlayıp kendince planlar yaparak aşağı inmeyi başarmıştır. Hepsi birden karargaha dönerek bu yaşayan nükleer reaktörleri yok etme planlarına çalışırlar. Daha sonra tekrar aşağı inip üzerlerine karbon püskürterek onları etkisiz hale getirirler.

2 yorum:

Zuhurat dedi ki...

Güzel bir yazı olmuş

Kitaptan Filme dedi ki...

Teşekkürler.